גרוסלם פוסט

נכתב על ידי ג'ודי סיגל-איצקוביץ', עיתונאי לענייני בריאות ומדע וכן סקירת תוכנות. - הג'רוסלם פוסט – 3.6.05

English 4 Students (מילים בהקשרם), דיסק באנגלית המיועד לדוברי עברית, ערבית או רוסית (בגרסאות השונות), על ידי "המרכז ללימוד אנגלית" בירושלים
www.H2E.co.il


, 02-6221447, רחוב באר שבע 16, 94507 ירושלים, מיועד לכיתות ו' עד למבוגרים. לכל שלושת הרמות ניתן להשיג באתר האינטרנט או אצל תמיר ספרים וחנויות הספרים המובחרות.
ניקוד: ***** חמישה כוכבים.
Business English (אנגלית עסקית), דיסק לימוד אנגלית לדוברי עברית, על ידי מטבח מילים, למבוגרים.
ניקוד: ***** חמישה כוכבים

מה משותף לכלב ודג ? לא הרבה, חוץ מהעובדה שצירוף המילים הללו משמש כעזר זיכרון המסייע להזכיר לנו ש-"dog" (כלב באנגלית) נשמע ממש כמו דג. ואם נדמיין לעצמנו דג הבולע כלב, אנו נזכור את המילה האנגלית לתמיד.

את הטכניקה הזו של זיכרון חזותי מנצל לורן לואיס מרצה ותיק לאנגלית בבית הספר הגבוה לטכנולוגיה בירושלים ומוסדות אחרים להשכלה גבוהה על מנת להפיק תוכנת מחשב שימושית מאוד המאפשרת למשתמשים לזכור 3,000 מילים באנגלית ואז להשתמש בהם בכדי למלא את החסר בסיפור. התוכנה בעלת המחיר המאוד סביר, מוגנת נגד העתקות לא חוקיות בעזרת קוד פתיחה המסופק בדואר אלקטרוני או בטלפון. והיא , ללא ספק ,תעזור לתלמידי התיכון להתכונן לבחינות הבגרות וכן לבוגרי התיכונים לסייע להם להצליח בחלק האנגלית של בחינת הפסיכומטרי (מבחן הקבלה של האוניברסיטאות והמכללות).

לפני ארבע עשרה שנה, לואיס הוציא את Word In Context (E4S) על דיסקט, התוכנה אושרה על ידי משרד החינוך והתבססה על שיתוף פעולה עם ד"ר ל.א.היל, אז, אחד מהידועים בתחום כתיבת ספרי הלימוד באנגלית. הטכניקה של ד"ר היל, המציעה אוסף של מילים בצורתן הבסיסית שאותן צריך להתאים להשלמת המילים החסרות בסיפור, היא הבסיס למבחן "האנסין" שנערך כדבר שבשגרה בבתי הספר ברחבי הארץ. מאז, לואיס השלים את ההתמחות שלו בבלשנות יישומית באוניברסיטה בלונדון, התזה שהגיש התבססה על הנושא של סיוע לזיכרון בלימוד השפה האנגלית. הגרסה החדשה של E4S מופצת על גבי תקליטור וממשיכה להשתמש בטכניקה של ד"ר היל, אולם בנוסף לכך מציעה קולות ל-3,000 המילים הנלמדות, תרגום כתוב למילים הנלמדות וכן למילות הרקע בסיפורים, קול סינטטי של כל הטקסט וכן אופציה לרקע מוסיקלי.

לואיס הפיק את התוכנה הזו, וכן תוכנה דומה המלמדת אנגלית עסקית, בסיועו של צוות קטן בלבד, כתוצאה מכך המראה של שני התוכנות אינו משובב עיניים והממשק הגרפי אינו עשיר באפקטים כפי שעושות חברות תוכנה אחרות על מנת לקדם את מוצריהן. אולם התוכנות של "מטבח מילים" הן לא פחות מועילות בקידום ההצלחה באנגלית. E4S אינה מלמדת את ה-ABC או מציגה באופן סיסטמתי את חוקי הדיקדוק (בכל אופן, את החוקים ניתן לראות ב-צריך לדעת). כך שתהיה מעבר להבנתו של אדם חרדי, לדוגמה, שיצא מישיבה או במשך החיים וזקוק ללמוד אנגלית על מנת לרכוש מקצוע. אולם תמורת 20 ₪ בלבד, מוכר לואיס חוברת עבודה בעלת 68 עמודים שכתבה על ידי מנחם משק המלמדת קריאה בסיסית בתוך שבוע לכל דובר עברית. מי שסיים את חוברת העבודה יוכל להמשיך, אם כן, ל-E4S.

בתוכנה, חלוקה לשלוש רמות, הרמה הראשונה והשלישית של התוכנה מכילות 56 תרגילים כל אחת והרמה האמצעית 29. בכל רמה לומדים כ-30 מילים, כאשר הרוב המוחלט שלהם בעלות עזרי זיכרון. אתה מתחיל בלימוד המילים ואז ממשיך לתרגילי "האנסין", ולאחר מכן מבחן על המילים. תכונה מאוד אטרקטיבית היא מבחן על 100 מילים, הנבחרות באקראי על ידי המחשב.המבחן, בוחן את רמתך באנגלית ומסייע לך בבחירת הרמה המתאימה לך.

לואיס מציע עסקה מחוכמת לאותם הורים החוששים מכך שילדיהם לא יתמידו מהסיבה שזה דורש מהם שישקעו בלימוד למשך תקופה ארוכה יחסית: "מטבח מילים" ניסחה 'חוזה' שנחתם על ידי ההורה ומוחזק בחברה. החוזה מציע לילד "תמריץ פיננסי" מההורים בכל הזדמנות בה הם משלימים לימוד של שיעור אחד בתוכנה. אם הילד יסיים את כל השעורים בכל שלושת הרמות ויקבל תמורת זה 10 ₪ לכל שיעור, הוא יוכל לקבל מתנה של 1,400 ₪ מהוריו מחיר מציאה בהתייחס לעלות של מורה פרטי.

התוכנה ללימוד אנגלית עסקית, מכילה 20 שיעורים עם כ-25 מילים הנלמדות בכל שיעור, התוכנה מציעה סיפורים בבקשת עבודה, דוחות פיננסיים, התכתבות ונושאים אחרים שישראלים שסיימו תיכון והשיגו תואר ונכנסים לתחום העסקי ירוויחו מהם.